آموزش‌های قبل از ازدواج باید به پادگا‌ن‌ها و دبیرستان‌ها برود

 علی‌محمد زنگانه مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه  صبح امروز در مراسم آغاز اجرای طرح آموزش زندگی خانواده ویژه زوجین در آستانه ازدواج که به صورت پایلوت در یزد اجرا می‌شود، اظهار داشت: سیمای…

 علی‌محمد زنگانه مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه  صبح امروز در مراسم آغاز اجرای طرح آموزش زندگی خانواده ویژه زوجین در آستانه ازدواج که به صورت پایلوت در یزد اجرا می‌شود، اظهار داشت: سیمای دعاوی کشور نشان از این دارد که از ۲۰ دعوای اول کشور، هفت عنوان آن به دعاوی حوزه خانواده باز می‌گردد و دعاوی این حوزه در مجموع رتبه دوم را به لحاظ فراوانی به خود اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: در عناوین بعدی جرائم نیز ضرب و جرح، توهین، تهدید و … قرار گرفته که این‌ها نشان از کاهش تاب‌آوری مردم دارد که به طور قطع ریشه آن در خانواده‌ها است.

زنگانه ادامه داد: خانواده به عنوان بازتولیدکننده بسیاری از آموزش‌ها کج‌کارکردهایی داشته که نتیجه آن در جامعه ملموس است و این روند شرایطی را پدید آورده که برخی آمارها مسؤولان ارشد کشور همچنین رهبر معظم انقلاب را نگران کرده است.

وی خطاب به سردفتران بیان کرد: انتظار ما از شما این است که در زوج‌های جوان برای دریافت گواهینامه مهارت‌های زندگی و شرکت در دوره‌های آموزشی رغبت ایجاد کنید زیرا اگر در روزگاری نه چندان دور، دفاع مقدس انجام دادیم امروز باید برای حراست از حریم خانواده و محکم کردن بنیان‌های خانواده، دفاع مطهر انجام دهیم.

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه سردفتران در مسائل مرتبط با خانواده‌ها به ویژه زوج‌های جوان صاحب‌نظر هستند، عنوان کرد: مطلع هستیم که محضر و دفاتر ثبت ازدواج و طلاق شاید برای ارائه آموزش‌ها و کسب مهارت‌های زندگی دیر باشد اما همین گلوگاه را نیز باید مغتنم شمرد.

زنگانه خاطرنشان کرد: معتقدم این آموزش‌ها و کسب مهارت‌های زندگی باید برای پسران در پادگان‌ها و برای دختران در دبیرستان‌های دوره دوم برگزار شود و اگر می‌خواهیم این آموزش‌ها اثرگذارتر باشد، باید به سراغ مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها برویم.

وی با بیان اینکه عمده طلاق‌ها در کشور ما مربوط به یک سال و پنج سال اول زندگی است، تصریح کرد: به طور قطع در فرآیند زندگی و انتخاب افراد اختلالی وجود دارد که عمر زندگی آنها تا این اندازه کوتاه است.

زنگانه با اشاره به اینکه در این زمینه کار کارشناسی و ریشه‌یابی صورت گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است، افزود: کنترل و کاهش اعتیاد، کنترل و کاهش طلاق و پیشگیری از مفاسد اخلاقی، کاهش آسیب‌های حاشیه‌نشینی چهار اولویت اصلی است که در برنامه‌ریزی‌های معاونت پیشگیری قوه قضائیه دنبال می‌شود.

در این مراسم از لوح طرح آموزش زندگی خانواده ویژه زوجین در آستانه ازدواج رونمایی شد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید