هشدار کارشناسان در یازدهمین سمینار آشنایی صنایع استان با نیروگاه های تجدیدپذیر و خورشیدی:

صنعتگری در آینده «بدون نیروگاه های خورشیدی» میسر نیست

یازدهمین سمینار آشنایی صنایع استان یزد با نیروگاه های تجدیدپذیر و خورشیدی (اینداست سولار) برگزار شد.

استاندار یزد:
یزد باید «قطب انرژی خورشیدی» غرب آسیا شود


حمید صالحی: باید بدو رودربایستی بیان داشت که دولت توان تامین برق کامل صنایع را ندارد و در برنامه قانون توسعه هفتم هم بر این موضوع تاکید شده که صنایع باید برای تامین برق اقدام کنند


محمد حسن غفوری، نماینده سازمان انرژی تجدید پذیر و بهره وری برق ایران (ساتبا) در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه یازدهمین دوره سمینار ویژه صنایع در یزد برگزار می شود، بیان داشت: در این سمینار که به میزبانی پارک علم و فناوری استان و با مشارکت اتاق بازرگانی و خانه صنعت، معدن و تجارت یزد و شرکتهایی از جمله کرچنر سولار گروپ ایرانیان، شرکت دانش بنیان رهیافت های هوشمند صدری ایرانیان، شرکت نیاک انرژی، شرکت نیرو پارس یزد، شرکت پروفیل آسیا، شرکت کاسپین مدار، شرکت مانا مهر انرژی سیستم، شرکت سریر صنعت امیر، مانا انرژی پاک، شرکت دادمان یزد، شرکت سیم و کابل یزد و همچنین گروه نیروگاهی تک نیرو برگزار می شود، بسیاری از شرکتهای صنعتی و فعال در زمینه انرژی های تجدید پذیر در کنار مسئولان و مدیران مرتبط با صنعت استان حضور دارند.
نماینده سازمان انرژی تجدید پذیر و بهره وری برق ایران با اشاره به اینکه استان یزد از تابش بسیار خوب پرتوهای خورشیدی برخوردار است بطوریکه بنا بر محاسبات در یزد متوسط ۲ هزار کیلو وات ساعت بر متر مربع تابش بر سطح افقی وجود دارد، بیان داشت: با تکنولوژی های جدید، یک کیلووات نیروگاه خورشیدی را می توان با پنل هایی کمتر از ۱۰ متر مربع ایجاد کرد. هزینه ایجاد نیروگاه یک کیلوواتی در مقیاس خانگی یا کوچک در حدود ۳۰ میلیون تومان و در مقیاس بزرگ رقم های کمتری است.

توسعه انرژی های تجدیدپذیر یک الزام جهانی است

نایب رئیس انجمن سازندگان، تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر (ساتکا) نیز در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه یزد استانی پیشرو در صنعت انرژی های تجدیدپذیر است، بیان داشت: انجمن سازندگان، تامین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر به عنوان زیرمجموعه اتاق بازرگانی ایران فعالیت می کند و بالغ بر ۲۵۰ شرکت در حوزه های مختلف پیمانکاری، تامین، تجهیز و تولید تجهیزات تجدیدپذیر به همراه شرکتهای مشاور و استارتاپ ها و شتاب دهنده ها در این انجمن فعال هستند. در استان یزد هم قریب به ۷ شرکت در این زمینه فعالیت دارند که امیدواریم با توجه به پتانسیل طبیعی یزد در موضوع نیروگاه های خورشیدی، تعداد شرکت های فعال افزایش یابد.
محمدجواد موسوی افزود: انجمن ساتکا از کارگروه های تخصصی متناسب با قوانین و مقررات کشور در زمینه انرژی های تجدید پذیر تشکیل شده که کارگروه ماده ۱۲، ماده ۱۶ و بخش های دیگر همچون الزام ادارات دولتی و صنایع در بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر از جمله آنهاست.
وی بیان داشت: در بخش نیروگاه های خانگی تمرکز انجمن بر موضوع نیروگاه های حمایتی و کمیته امداد است. همچنین، انجمن ساتکا بر اساس مصوبات چند سال پیش پیرامون الزام ادارت دولتی در استفاده از انرژی های تجدیدپذیر (سالانه ۵ درصد) هم فعالیت دارد. یکی از جنبه های بالقوه برای توسعه تولید انرژی خورشیدی، مزارع کشاورزی است که متاسفانه بواسطه خشکسالی در این سالها بدون کشت مانده اند. همچنین ظرفیت های بسیار خوبی در شرکتهای صنعتی کوچک و شهرک های صنعتی کشور جهت تولید انرژی های تجدیدپذیر شناسایی کرده ایم که ۹۲ نقطه به عنوان شهرهای تخصصی خورشیدی جهت احداث نیروگاه مکان یابی شده اند. موضوع مهم دیگر بحث ماده ۱۶ درخصوص صنایع بزرگ است که امیدواریم بتوانیم با توسعه نیروگاه های خورشیدی در این صنایع، علاوه بر تامین برق مورد نیاز آنها، با بکارگیری انرژی های پاک؛ آلایندگی را نیز کاهش دهیم. بهره گیری صنایع از انرژی خورشیدی نه یک الزام داخلی بلکه جهانی است و باید برای تحقق آن برنامه ریزی کرد.

برنامه ریزی برای تولید ۲ هزار مگاوات برق خورشیدی در یزد

علی جم، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد در ادامه این سمینار با اشاره به ضرورت توسعه نیروگاه های خورشیدی در استان بر مبنای ماده ۱۶ قانون جهش تولید و دانش بنیان بیان داشت: ناترازی برق در تابستان های اخیر معضل بزرگ بخش های مختلف جامعه بود اما خوشبختانه در دولت سیزدهم برنامه ریزی های متنوعی برای تولید برق در کشور صورت گرفت. برنامه دولت احداث ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه برق است که قرار است ۱۰ هزار مگاوات آن از انرژی های تجدیدپذیر باشد که سهم استان یزد در این خصوص، ۲ هزار مگاوات است. خوشبختانه با برنامه ریزی ها توانستیم در دوران ناترازی، برق مورد نیاز را در پیک مصرف مدیریت کنیم هرچند برای سال آینده خصوصا با کاهش بارندگی ها و تولید برق نیروگاه های برق-آبی باید برنامه ریزی دقیقی جهت گسترش تولید برق از انرژی خورشیدی و مصرف بهینه داشته باشیم تا با مشکلات کمتری روبرو شویم.
وی افزود: استان یزد بیش از ۷۸ هزار مشترک برق دارد که ۱۳ هزار از آن مشترکین صنعتی هستند. هرچند صنایع استان ۵۵ درصد بخش توزیع برق را به خود اختصاص داده اند اما در دوران پیک مصرف، حدود ۵۴ درصد از برق مصرفی استان مربوط به بخش خانگی بخاطر استفاده از وسایل سرمایشی است. ۳ نیروگاه خورشیدی فعال در شرکت توزیع برق استان مجموعا ۵/۱۰ مگاوات تولید برق دارند و در بخش نیروگاه های انشعابی نیز ۳۳۷ نیروگاه با قرارداد تولید ۵ مگاوات برق در حال ساخت هستند و تعداد ۲۸۸ نیروگاه با قدرت ۳/۵ مگاوات هم به شبکه برق متصل شده اند. در بخش نیروگاه های حمایتی نیز ۱۰۲ قرارداد در بخش کمیته امداد و ۶۶۹ قرارداد تولید برق در بخش بسیج منعقد شده است. در پایان سال ۱۴۰۰ استان یزد ۶ هزار نیروگاه خورشیدی داشت که در حال حاضر ۱۶ مگاوات به ظرفیت آن افزوده شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد گفت: در بخش نیروگاه های ماده ۱۲ در شرکت توزیع برق استان، ۵۴ متقاضی جهت تولید ۱۷۹ مگاوات برق خورشیدی شناسایی و جهت تخصیص زمین معرفی شده اند که ۱۰ متقاضی نیز به ساتبا معرفی شده اند. دو صنعت استان در موضوع ماده ۱۶ فعالیت خود را جهت احداث نیروگاه آغاز کرده اند و بطورکلی ۲۰۷ مجموعه صنعتی در یزد مشمول ماده ۱۶ می شوند.

گسترش برق خورشیدی و افزایش بهره وری، راهکار رفع ناترازی

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد در ادامه این نشست، با اشاره به اینکه در بحث انرژی در کشور بیشتر به حوزه تولید و انتقال و توزیع توجه شده و کمتر به موضوع مصرف پرداخته شده و این غفلت کشور را با ناترازی برق روبرو ساخته، گفت: در سال ۱۴۰۰ بخاطر تنش های آبی، کشور با ناترازی سنگین برق روبرو شد که با برنامه ریزی هایی که تاکنون صورت گرفته خصوصا پیگیری ها پیرامون اضافه شدن ۸ هزار مگاوات نیروگاه به چرخه تولید برق توانسته ایم از چند پیک مصرف عبور کنیم. تداوم شرایط بارشی در کشور و همچنین گستردگی آلودگی های زیست محیطی باعث شد که برنامه ریزی ها برای فعالسازی ۱۰ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر انجام شود. در دو سال گذشته عمده فعالیتهایی که در بخش دولت و مجموعه های فعال در زمینه تولید انرژی های تجدیدپذیر صورت گرفته، ریل گذاری روند تولید برق تجدیدپذیر در کشور بوده است.
ابوالفضل اسدی بیان داشت: امیدواریم با برنامه ریزی ها و بسترسازی هایی که صورت گرفته خصوصا قرارداد تولید ۷۸۰ مگاوات برق در استان یزد که ۴۲۰ مگاوات آن تاکنون با ساتنا منعقد شده در آینده شاهد رشد تولید برق تجدیدپذیر در استان باشیم.
وی افزود: در پیک بار سال ۱۴۰۲ به میزان ۴ هزار مگاوات افزایش مصرف برق را در کشور داشته ایم که پیک مصرف برق استان یزد هم از رکورد سال قبل یعنی ۲۰۵۲ به ۲۰۶۰ در تابستان امسال مگاوات رسید. در تابستان ها به دلیل روشن شدن وسایل سرمایشی در بخش خانگی و نبود عایق کاری مناسب در ساختمان سازی ها، مصرف برق در این بخش افزایش چشمگیری دارد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد گفت: یزدی ها در گذشته افتخار می کردند که همیشه میزان تولید برقشان از مصرفشان بیشتر است اما در سالهای اخیر به دلیل رشد صنعت در یزد، این روند معکوش شده است. هرچند امیدواریم با راه اندازی نیروگاه های خودتامین در صنایع استان، بخش زیادی از ناترازی برق برطرف شود. البته باید از همکاری خوب صنایع استان در تابستان گذشته برای کاهش مصرف برق و مدیریت پیک بار تشکر و قدردانی کرد که باعث شد با کمترین میزان قطعی برق در بخش خانگی مواجه شویم و رتبه یزد در این خصوص در کشور مطلوب بود.
وی افزود: امسال با توجه به وضعیت بد بارش ها، احتمال افزایش فشار بر شبکه برق کشور بیشتر از سالهای گذشته وجود دارد که باید برای مقابله با آن تدبیرهای لازم رو انجام داد که یکی از مهمترین آنها توسعه تولید انرژی تجدیدپذیر و نیروگاه های خودتامین صنایع است. موضوعی که در سیاست گذاری های دولت مورد تاکید قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد بیان داشت: برای رفع ناترازی برق دو راهکار احداث نیروگاه های جدید و مدیریت و بهره وری مصرف برق وجود دارد. متاسفانه در ایران به دلیل رعایت نشدن عایق کاری استاندارد در ساختمان سازی ها با هدررفت بسیار بالای انرژی روبرو هستیم. برخی نیز بخاطر کمبود آب، مردم را به استفاده از وسایل سرمایشی تماما برقی ترغیب می کنند اما باید بدانند که میزان مصرف آب برای تولید هر یک کیلواوات ساعت برق، نیم لیتر و در تابستان ۳ لیتر است بنابراین گسترش مصرف برق در بخش خانگی خود نقش بیشتری در کم آبی کشور دارد.
وی تاکید کرد: در سفر اول ریاست جمهوری به یزد برنامه ریزی ساخت ۲ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی انجام شدکه خوشبختانه تاکنون ۱۳۷۷ مگاوات آن یا قرارداد شده و یا در مراحل انعقاد قرارداد ساخت است.

باید سرمایه های مردمی را به حوزه تولید انرژی خورشیدی آورد

مسلم فلاح زاده، مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان یزد دیگر سخنران این سمینار بود. وی با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت تولید برق خورشیدی یکی از اولویت های استان است، گفت: در استان یزد ۱۴ شهرک صنعتی مصوب و دو منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد. ۹۷۱۳ هکتار مساحت اراضی است که ۵۶۹۲ هکتار آن شامل فاز عملیاتی و مابقی آن اراضی صنعتی است. مطابق برآوردها برق مورد برای نواحی صنعتی استان ۱۲۰۶ مگاوات است که ۴۱۳ مگاوات از آن تامین شده و مابقی آن کسری است. با توجه به وضعیت ناترازی برق کشور باید زمینه افزایش تولید برق خورشیدی را در صنایع استان فراهم آوریم. بر اساس تفاهمنامه ای که با شرکت برق منطقه ای استان و شرکت شهرکها منعقد شده، ۴ نقطه تفت، کنار گذر جدید یزد-میبد، سریزد و منشاد برای احداث شهرکهای خورشیدی مکان یابی شده است. استعلام های مرتبط با احداث شهرکهای خورشیدی انجام شده و در حال گرفتن مجوزهای محیط زیستی هستیم. همچنین طبق رایزنی ها با شرکت برق منطقه ای استان، مکان یابی های جدیدی نیز برای احداث شهرکهای خورشیدی با مشارکت مردم در سایر نقاط استان در حال انجام است.
وی افزود: طولانی بودن بروکراسی های اداری و پاسخگو نبودن برخی ادارت دولتی استان از جمله چالش های پیشروی شهرکت شهرکهای صنعتی در توسعه تولید برق خورشیدی و احداث شهرکهای خورشیدی در یزد است. یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه سرمایه گذاران تولید برق خورشیدی است، سرعت رشد تکنولوژی پنل های خورشیدی است.
فلاح زاده در ادامه «فراهم شدن نصب پنل های خورشیدی در بام واحدهای صنعتی، مردمی سازی تولید برق خورشیدی با راه اندازی شرکت هایی که سهامدار آن آحاد مردم باشند و امکان نصب پنل های خورشیدی در اراضی کارخانجات» را به عنوان راهکارهایی جهت توسعه نیروگاه های خورشیدی در بخش صنعت استان دانست و گفت: اگر به صنایع اجازه داده شود که در قالب مشوق هایی بتوانند پنل های خورشیدی را در اراضی خود نصب کنند، ظرفیت کم نظیری در تولید برق خورشیدی آزاد خواهد شد.

بحران ناترازی، تولید برق خورشیدی را اولویت کشور کرده است

مهران فاطمی، استاندار یزد نیز در این نشست با بیان جمله ای از شهید سلیمانی که «فرصتی که در دل بحران وجود دارد، در زمان فرصت ممکن است وجود نداشته باشد» به بحران ناترازی برق کشور اشاره کرد و گفت: بواسطه غفلت ها و سوء تدبیرها در گذشته کشور با بحران ناترازی برق روبرو شده است. موضوعی که در زمستان ها هم در حوزه گاز خانگی و صنعتی وجود دارد. با توجه به روند توسعه کشور و همچنین کم بارشی امسال، موضوع ناترازی برق به دغدغه جدی تری خصوصا برای بخش تولید و صنعت بدل شده است. این بحران اما فرصتی فراهم آورده که در کشور بر روی تولید انرژی های تجدیدپذیر تمرکز صورت بگیرد و اهمیت آن بیش از پیش باشد.
وی افزود: درد بزرگی است که در استانی چون یزد با ۳۳۰ روز آفتابی و شدت مناسبت تابش، با تاترازی برق روبرو شده ایم. لذا باید برای استفاده از این نعمت خدادادی برنامه ریزی های دقیقی صورت بگیرد و خرسندیم که تاکنون ۹۹ مگاوات برق خورشیدی در استان به شبکه برق متصل شده و آماده سازی زیرساخت تولید ۳۵۰ مگاوات برق خورشیدی شروع شده و برای تولید هزار مگاوات دیگر نیز برنامه ریزی شده است. در قالب ماده ۳ منابع طبیعی، کمتر از یکماه زمین برای تولید برق خورشیدی به متقاضیان واگذار می شود. تاکید آقا رئیس جمهور هم این است که استان یزد قطب تولید انرژی های تجدیدپذیر غرب آسیا شود.
استاندار یزد بیان داشت: توجه صنایع با تامین برق مورد نیاز خود از انرژی خورشیدی یک الزام است و اگر می خواهیم مسیر تولید و توسعه صنعتی تداوم یابد راهی جز احداث نیروگاه های خورشیدی در بخش صنایع استان نداریم. یکی از عادت های نادرست در بخش های تولیدی و توسعه ای، تکیه کردن تمام بر منابع بانکی است که باعث شده در مواقعی که بانک ها با ناترازی مواجه می شوند یا مشکلات دیگر نتوانند منابع مالی در اختیار متقاضیان و تولیدکنندگان قرار دهند. بنابراین باید مسیرهای دیگر جذب سرمایه یعنی بورس و بازار سرمایه را در پیش گرفت. هرچند ورود به بازار سرمایه در ابتدا سختی هایی دارد اما اگر مسیر تامین سرمایه راهی جز بازار سرمایه باشد در آینده با مشکلات بسیاری روبرو می شویم.
فاطمی افزود: انرژی، چالش اصلی اغلب کشورهای جهان است و برای رفع ناترازی انرژی برنامه ریزی می کنند. بنابراین همه فعالان اقتصادی خصوصا صنایع باید در ایجاد نیروگاه های خورشیدی برای رفع نیازهای خود فعال باشند. البته صنایع می توانند بصورت گروهی و مشارکتی در تولید انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کنند. پیشنهاد داده ایم یک شهرک در اشکذر برای ساختار تولید انرژی خورشیدی به بخش خصوصی واگذار کنیم. بخش قابل توجهی از تسهیلات حمایتی تبصره ۱۶ و تبصره ۱۸ را هم در استان به موضوع برق خورشیدی اختصاص داده ایم. در یکی از روستاهای استان اهالی با گرفتن نفری ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه، یک نیروگاه خورشیدی تجمیعی زده اند که ماهانه ۵/۳ میلیون تومان درآمد دارند که نیمی از آن قسط وام می شود و مابقی درآمد خالص آنهاست. بنابراین تولید انرژی خورشیدی می تواند زیربنای اقتصاد خانوارها شود. البته به همه مدیران استان در تمامی بخش ها موظفند حداکثر حمایت را از فعالان و سرمایه گذاران انجام دهند.

شیوه های سرمایه گذاری صنایع در تولید انرژی های تجدیدپذیر

حمیدرضا بهمن آبادی، رئیس گروه سرمایه گذاری ساتبا دیگر سخنران این سمینار بود. وی با تجلیل از همراهی استاندار یزد با سرمایه گذاران و فعالان تولید انرژی های تجدیدپذیر در استان، گفت: در سال ۱۴۰۲ در پیک مصرف برق ۷۴۵۰۰ مگاوات مصرف داشتیم و مطابق پیش بینی ها سالانه حدود ۶ درصد بر میزان مصرف برق کشور افزوده می شود و اگر روندها بدین صورت طی شود سال آینده در پیک مصرف با کسری ۱۷ هزار مگاوات برق مواجه می شویم. تعداد زیادی از نیروگاه های وزارت نیرو فرسوده اند و با راندمان پایینی فعالیت می کنند. در ایام سرد سال هم با ناترازی گاز روبرو هستیم. اگر موضوع تولید و یا واردات خودروهای برق در آینده گسترده شود مصرف برق در کشور با ناترازی بالاتری نیز روبرو خواهد شد.
وی افزود: برای افزایش تولید برق دو راهکار وجود دارد: احداث نیروگاه های حرارتی و احداث نیروگاه های تجدیدپذیر. احداث نیروگاه های حرارتی با توجه به زمانبر بودن و کمبود سوخت و همچنین آلایندگی زیاد چندان دیگر معقول نیست و در نتیجه احداث نیروگاه های خورشیدی و بادی مسیری اجتناب ناپذیر است که صرفه اقتصادی بالاتری دارد. در سال ۲۰۲۲ در جهان در حدود ۳۰ درصد از سرمایه گذاری های صورت گرفته در حوزه انرژی مربوط به گروه تجدیدپذیرها بوده است. این آمار نشان می دهد جهان به سمت تولید انرژی های تجدیدپذیر حرکت جدی کرده و ما هم باید از آن تبعیت کنیم.
رئیس گروه سرمایه گذاری ساتبا بیان داشت: ساتبا بر اساس ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف و خرید تضمینی برق تجدیدپذیر توسط دولت با نرخ های مصوب هرساله وزارت نیرو، در این حوزه با سرمایه گذاران قرارداد ۲۰ ساله می بندد. ۱۰ درصد هزینه مصرف برق به عنوان عوارض بر اساس ماده ۵ قانون حمایت از صنعت برق از مشترکین گرفته می شود که بخشی از آن در زمینه تولید انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری می شود. ۱۱۲۲مگاوات نیروگاه خورشیدی و بادی تاکنون مطابق ماده ۶۱ از محل تولید انرژی تجدیدپذیر منتفع می شوند. مطابق ماده ۶۱ می توان نیروگاههای خورشیدی رادر بام سوله شرکتهای صنعتی با الزام شخصی بودن اراضی شرکت ایجاد کرد. در حال حاضر ۶۰ مگاوات برق خورشیدی از این طریق در ایران تولید می شود.
وی افزود: درآمد حاصل از ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف جهت حمایت از تولید انرژی های تجدیدپذیر محدود است بنابراین از ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید بهره گرفته ایم. بر این اساس سرمایه گذاران تولید انرژی های تجدیدپذیر می توانند در قالب شرکت در مناقصه و قراردادی ۶ ساله با ساتبا، انرژی تولیدی خود را بفروشند که مطابق برآوردهای مجموعه ساتبا، در این مدت نه تنها سرمایه گذاری اولیه برگشت داده می شود بلکه مجموعه آنها به سودآوری هم می رسد. اطلاعات بیشتر این موضوع در سایت اینترنتی ساتبا وجود دارد. خریدار برق تولیدی در مدت قرارداد دولت است و پس از آن تولیدکنندگان می توانند انرژی تولیدی خود را در قالب قرارداد جدید به دولت یا در بورس انرژی یا به بخش خصوصی و یا به صورت صادرات بفروشند. با توجه با قانون الزام تولید ۵ درصد برق مصرفی مجموعه های مختلف تولیدی توسط خود واحدها بهترین و اقتصادی ترین کار این است که شرکتها از ابتدا نیروگاه خورشیدی با حداقل ظرفیت ۵ درصد برق مصرفی خود احداث کنند تا حداقل به مدت ۲۰ سال بتوانند موضوع ماده ۱۶ را پوشش دهند.
رئیس گروه سرمایه گذاری ساتبا بیان داشت: ناترازی برق در سالهای اخیر موجب خسارات فراوانی به تولیدکنندگان بواسطه قطع برق آنها شده است بنابراین وزارت نیرو راهکاری در قالب تهاتر برق در نظر گرفته است. هر آنچه که یک شرکت نیروگاه خورشیدی احداث کند مطابق قراردادی که با ساتبا و وزارت نیرو بسته می شود آن شرکت مشمول قطعی برق در دوران پیک مصرف نمی شود. صنایع لازم است محاسبه کنند که به ازای هر ساعت قطعی برق چه میزان خسارت را متحمل می شوند که بجای آن می توانند با احداث نیروگاه خورشیدی در بلند مدت منفعت اقتصادی خوبی نیز بدست آورند.
وی افزود: موضوع جذاب دیگر در خصوص سرمایه گذاری در حوزه تولید برق تجدیدپذیر، موضوع تابلوی سبز برق در بورس انرژی در قالب قراردادی با ساتباست که می تواند موضوع ماده ۱۶ صنایع را هم پوشش دهد و به تناسب میزان تولید برق خورشیدی، دچار قطعی برق نخواهند شد. این موضوع حداقل تا ۵ سال آینده از هزینه ترانزیت معاف است که تلاش می کنیم موضوع معافیت را دائمی کنیم.
رئیس گروه سرمایه گذاری ساتبا از صنعتگران خواست با مراجعه به سایت اینترنتی ساتبا در بخش با انواع روش های سرمایه گذاری در بخش تولید انرژی های تجدیدپذیر و چگونگی اخذ مجوز و شرایط ماده ۶۱ و ماده ۱۲ آشنا شوند تا بتوانند از خدمات ساتبا بهره مند شوند.

صنایع، موضوع کمبود برق را جدی بگیرند

حمید صالحی، رئیس هیات مدیره گروه نیروگاهی تک نیرو نیز در ادامه این نشست با اشاره به تاسیس شرکت تک نیرو در سال ۱۳۸۲ و خرید نیروگاه شهید زنبق یزد از سازمان خصوصی سازی در سال ۱۳۹۱ توسط گروه نیروگاهی تک نیرو و تاسیس شرکت های زیرمجموعه با هدف رشد و توسعه کسب و کار از سال ۱۳۹۴ بیان داشت: گروه تک نیرو در زمینه احداث نیروگاه های خورشیدی و گازی و تامین برق صنایع فعالیت دارد.
وی با اشاره به برتر بودن یزد در زمینه احداث نیروگاه های خورشیدی و پشتکار صنایع و سرمایه گذاران یزدی در این زمینه، گفت: باید بدو رودربایستی بیان داشت که دولت توان تامین برق کامل صنایع را ندارد و در برنامه قانون توسعه هفتم هم بر این موضوع تاکید شده که صنایع باید برای تامین برق اقدام کنند. در شرایطی که ۶۵ درصد نیروگاه های کشور متعلق به بخش خصوصی است و با ناترازی گاز هم مواجهیم چاره ای جز سرمایه گذاری در زمینه تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر نداریم.
رئیس هیات مدیره گروه نیروگاهی تک نیرو با اشاره به اینکه دولت قرار نیست برق تولید شده توسط نیروگاه های خورشیدی کشور را هم قیمت با برق نیروگاه های حرارتی بفروشد، خطاب به مدیران صنایع استان حاضر در این نشست، گفت: صنایع یا باید خود نیروگاه خورشیدی راه اندازی کنند و یا برق مورد نیاز خود را از بورس انرژی تهیه کنند و یا دولت با احتساب هزینه بالاسری، برق خورشیدی را به آنها خواهد فروخت.
صالحی با اشاره به اینکه اگر صنایع میزان ضرر و زیان ناشی از قطعی برق در زمان پیک مصرف خود را محاسبه کنند خواهند فهمید که احداث نیروگاه خورشیدی یک ضرورت غیرقابل انکار و اقتصادی است، بیان داشت: امید بستن به نیروگاه های آبی بخاطر خشکسالی ها و نیروگاه های حرارتی بخاطر کمبود گاز و همچنین تبعات زیست محیطی امری خطرناک است که می تواند آسیب های اقتصادی جدی به صنایع وارد سازد.
وی پیشنهاد داد صنعتگران در یک گردش یک روزه از یک نیروگاه حرارتی و همچنین یک نیروگاه خورشیدی بازدید کنند تا از مزایای بسیار احداث نیروگاه های خورشیدی آگاه تر شوند.
رئیس هیات مدیره گروه نیروگاهی تک نیرو با تاکید بر اینکه پنل های خورشیدی موجود با کیفیت و مبتنی بر تکنولوژی روز دنیاست، گفت: یزد بواسطه داشتن ۳۵۰ روز هوای آفتابی و اراضی وسیع و همچنین سرمایه کافی می تواند بهشت احداث نیروگاه های خورشیدی باشد. بر اساس برآوردها اگر صنایع ۳۰ درصد درآمد سالیانه خود را به امر احداث نیروگاه های خورشیدی اختصاص دهند می توانند نیروگاهی با کمترین استهلاک و بیشترین بازدهی تاسیس کنند.
وی تاکید کرد: دولت هم باید در خصوص گسترش احداث نیروگاه های خورشیدی بخش خصوصی حمایت های لازم را خصوصا در زمینه ایجاد خطوط انتقال و پست های برق انجام دهد و شاید لازم است قوانین مربوط به آن نیز تصویب شود. بدون حمایت دولت در فراهم آوردن زیرساخت ها نمی توان به مشارکت بخش خصوصی خوشبین بود. خصوصا در شرایطی که به دلیل کمبود آب در اغلب نقاط کشور، کشاورزی دیگر مقدور نیست و بهترین جایگزین اقتصادی برای این معضل، تولید برق خورشیدی است اما لازم است زیرساخت های ان توسط دولت فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید