شهردار یزد اقدامات شهرداری در دوران بحران کرونا را تشریح کرد:

هزینه ۲ میلیارد تومانی بیمارستان بحران یزد/ابتلای بیش از ۸۰ نفر از کارکنان شهرداری به بیماری کرونا

در حال حاضر بیش از ۸۰ نفر از کارکنان شهرداری درگیر بیماری کرونا هستند که این اتفاق به دلیل ارتباطات و الزاماتی که برای انجام کار وجود داشته رخ داده است
ساخت بیمارستان مدیریت بحران با درخواست دانشگاه علوم پزشکی و با هزینه ۲ میلیارد تومان توسط شهرداری انجام شد. این پیشنهاد در جلسه شورای شهر مطرح گردید و شهرداری به سرعت مقدمات این کار را فراهم کرد که در ادامه به دلیل اینکه شرایط تا حدود زیادی بهبود یافت استفاده از آن متوقف شد. اما اخیراً و در پی شروع موج سوم بیماری کرونا در یزد مجدداً برای تجهیز آن وارد عمل شدیم و تجهیزات آن را خریداری کرده ایم که پس از نصب کفپوش مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سید جمال الدین عزیزی بندرآبادی شهردار یزد ظهر دیروز در جمع اصحاب رسانه به تشریح اقدامات انجام شده توسط شهرداری در دوران شیوع بیماری کرونا پرداخت و اظهار داشت: اقدامات شهرداری یزد بلافاصله پس از شیوع بیماری در کشور و قبل از اینکه استان یزد درگیر شود با برنامه‌هایی نظیر اطلاع رسانی و آموزش به شهروندان آغاز شد.

وی با اشاره به اقدامات شهرداری یزد در اوایل شیوع ویروس ناشناخته کرونا در کشور گفت: با بالا رفتن آمارها دانشگاه علوم‌پزشکی درخواست خرید آزمایشگاه تشخیص کرونا را مطرح کرد که با حمایت شورای شهر و با یک حرکت ضربتی این دستگاه به همراه تجهیزات جانبی خریداری شد که کمک زیادی به شناسایی، کنترل و مهار کرونا در موج اول بیماری در یزد کرد.

هزینه ساخت بیمارستان بحران شهرداری ۲ میلیارد تومان بوده است

شهردار یزد با بیان اینکه ساخت بیمارستان مدیریت بحران در بیمارستان صدوقی با درخواست دانشگاه علوم پزشکی و با هزینه ۲ میلیارد تومان توسط شهرداری انجام شده است، خاطرنشان کرد: این پیشنهاد در جلسه شورای شهر مطرح شد و شهرداری به سرعت مقدمات این کار را فراهم کرد که در ادامه به دلیل اینکه به شرایط تا حدود زیادی بهبود یافت استفاده از آن متوقف شد. اما اخیراً و در پی شروع موج سوم بیماری کرونا در یزد مجدداً برای تجهیز آن وارد عمل شدیم و تجهیزات آن را خریداری کرده ایم که پس از نصب کفپوش مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اختصاص ۴ میلیارد تومان برای پیشگیری و مقابله با کرونا در یزد

وی با اشاره به ارائه لایحه‌ای به شورای شهر برای هزینه ۴ میلیارد تومان در مسائل مرتبط با شیوع کرونا، گفت: این مبلغ با هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی و وزارت کشور در موارد مختلفی از جمله گندزدایی معابر هزینه شد. هر چند که ضدعفونی معابر در حال حاضر متوقف شده است اما شهرداری در همان زمان ۲۱۰ هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده خریداری کرد که توسط نیروهای مردمی و امدادی برای ضدعفونی مورد استفاده قرار گرفت.

جمال الدین عزیزی از دفع زباله های عفونی بیماران کرونایی به عنوان یکی دیگر از اقدامات شهرداری یزد در دوران بحران کرونا نام برد و تصریح کرد: برای این که مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا بهتر و سریعتر انجام شود شهرداری ستاد اجرایی مقابله با کرونا را ایجاد کرد تا اقدامات مناسبی را در بخش‌های اطلاع رسانی، پشتیبانی و مشاغل انجام دهد. ضمن اینکه مسدود کردن ورودی‌ها و خروجی های شهر یزد نیز یکی از اقدامات خوب شهرداری در این مدت بود.

کاهش ۱۴۰ میلیارد تومانی درآمدهای شهرداری یزد به دلیل تمدید پرداخت عوارض

وی تمدید پرداخت عوارض مربوط به سال ۹۸ تا پایان خرداد ماه ۹۹ شهروندان را موجب کاهش ۱۴۰ میلیارد تومانی درآمدهای شهرداری یزد عنوان کرد و گفت: مراجعات مردمی به مجموعه شهرداری در اسفندماه سال گذشته به شدت کاهش یافت اما به دلیل این که این کار برای سلامت جامعه نیاز بود آن را انجام دادیم. تمدید پروانه به صورت غیر حضوری هم از دیگر اقداماتی بود که در راستای سلامت شهروندان اجرایی شد.

عزیزی به چاپ ۳۰۰ متر مربع بنر تبلیغاتی و ساخت ۲۰۰ تیزر تبلیغاتی برای اطلاع رسانی های مربوط به بیماری کرونا به شهروندان اشاره و عنوان کرد: تعطیلی پارک ها و مراکز تفریحی نیز یکی از کارهای دشواری بود که باید برای نظارت و امنیت آن برنامه ریزی های دقیقی انجام داد.

وی از مدیریت آرامستان‌ها به عنوان سخت ترین وظیفه شهرداری در دوران شیوع بیماری کرونا در یزد نام برد و گفت: متاسفانه با افزایش فوت همشهریان به دلیل بیماری کرونا مسائل مرتبط با دفن و کفن آنها نیز سخت تر شد چراکه دستورالعمل‌ها نیز بارها تغییر کرد. از طرف دیگر به دلیل اینکه تنها امکان دفن بیماران کرونایی فقط در آرامستان خلدبرین امکان پذیر است تجمع در این مکان بیش از گذشته شد و کار را برای پرسنل سخت‌تر کرد هر چند که نیروهای مردمی و طلاب با حضور خود کمک‌ زیادی به ما کردند.

اقدامات سازمان فاوای شهرداری در خدمت‌رسانی به مردم

شهردار یزد با بیان اینکه یکی از سازمان های کمتر دیده شده اما موثر در دوران کرونا سازمان فاوای شهرداری بود، اضافه کرد: این سازمان با ثبت اطلاعات در سامانه های خود کمک زیادی در شناسایی بیماران کرونایی برای اقداماتی نظیر جمع آوری زباله و خرید مایحتاج ضروری و دارویی آنها داشت. همچنین سامانه‌ ویدئو کنفرانس شهرداری و سامانه شهروند سپاری اقدام فشرده‌ای بود که این سازمان برای خدمت رسانی به شهروندان ایجاد کرده است.

عکس از مجید دهقانی زاده

خرید بیش از یک میلیارد تومان تابلوی ترافیکی در دوران شیوع کرونا در یزد

وی با تقدیر از همکاری خوب سازمان حمل و نقل بار، سازمان عمران و شهرسازی، سازمان مشاغل و اصناف و سازمان میوه و تره بار شهرداری یزد در بحران کرونا افزود: ضدعفونی کردن سرویس های حمل و نقل عمومی، جابجایی خاک و مسدود کردن مسیرهای ممنوعه تردد، خرید تابلوهای ترافیکی به ارزش یک میلیارد تومان، توجیه اصناف در رعایت موازین بهداشتی و توزیع مواد ضد عفونی کننده در میادین میوه و تره بار از جمله اقدامات این سازمان‌ها در دوران همه گیری کرونا است.

ابتلای بیش از ۸۰ نفر از کارکنان شهرداری به بیماری کرونا

جمال الدین عزیزی با اظهار تاسف از اینکه در حال حاضر بیش از ۸۰ نفر از کارکنان شهرداری درگیر بیماری کرونا هستند، اذعان کرد: این اتفاق به دلیل ارتباطات و الزاماتی که برای انجام کار وجود داشته رخ داده است. توزیع بیش از ۲ هزار بسته معیشتی به خانواده‌های نیازمند سطح شهر از دیگر اقدامات شهرداری در این دوران بود. ضمن اینکه اخیراً نیز به درخواست مراکز درمانی اعتباری برای تامین اکسیژن بیمارستان‌ها در نظر گرفته ایم.

وی در خصوص طرح کانون سلامت محلات توضیح داد: مقرر شده است تا ۹ حوزه مقاومت بسیج سطح شهر یزد با همکاری مناطق پنج گانه شهرداری برای کاهش بیماری کرونا اقدامات لازم را انجام دهند چرا که کم کردن ورودی بیمارستان‌ها یکی از درخواست‌های دانشگاه علوم پزشکی بوده است. در مجموع ۱۲۶ محله در شهر یزد وجود دارد که قصد داریم با کمک نهادهای مختلف کنترل بیماری کرونا را از همین محلات آغاز کنیم.

هزینه هر قبر خانوادگی در خلدبرین ۳۵ میلیون تومان است

عزیزی با تکذیب این ادعا که شهرداری زمین های وقفی را برای قبور بیماران کرونایی به فروش می رساند، تاکید کرد: هزینه‌ای که از بیماران کرونایی گرفته می شود کفاف هزینه غسل و دفن و کفن اموات را هم نمی‌دهد. سعی ما این است که از خلدبرین به عنوان محلی برای کسب درآمد استفاده نکنیم. در حال حاضر هزینه هر قبر خانوادگی در خلدبرین ۳۵ میلیون تومان است که با وضعیت تورم امروز کشور باید هزینه اضافی را هم برای آنها پرداخت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی به صلاحدید خود از بیمارستان بحران شهرداری استفاده خواهد کرد، یادآور شد: مقرر شده تا بیماران خوش‌حال به صورت موقت از این مکان استفاده کنند تا حداقل تخت های بخش و اورژانس بیمارستان ها به اشغال آنها در نیاید. شهرداری یک سازمان اجرایی است و تخصصی در سیاستگذاری بهداشت و درمان ندارد. اینکه مشخص کنیم اقدامات شهرداری چقدر در کنترل این بیماری تاثیر داشته است در تخصص ما نیست.

دیدگاهتان را بنویسید