نامه ای به مدیرکل جدید میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان یزد؛ آقای رستگاری!

برای شما که تازه وارد این عرصه شده و مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد شده‌اید عرض می‌کنیم که: آگاه و هوشیار باشید و تا دیر نشده است دست بجنبانید.

«میراث فرهنگی و بویژه برخی از آثار و بافت تاریخی ابرکوه کهن بیش از هر زمان دیگر در خطر و نابودی است»

مدت‌هاست میراث فرهنگی شهرستان ابرکوه به حال خود رها شده است. طی یک سال گذشته فردی را بعنوان مسئول اداره میراث فرهنگی ابرکوه گمارده بودند که کوچکترین تخصصی در این حوزه نداشت.‌ ایشان صرفا بخاطر رفاقت با مسئولین ارشد شهرستان  به ریاست اداره میراث رسید.

همین مدت کوتاه کافی بود تا بلاهای متعدد را، خواسته و ناخواسته بر سر میراث شهرستان ابرکوه وارد آورند. از تخریب‌های مکرر داخل بافت تاریخی ابرکوه که در فهرست آثار ملی ثبت شده است گرفته تا شروع دخل و تصرف دوباره و کاملا برنامه ریزی شده در کوشک تاریخی عزت آباد. از تخریب آب انبار و حصار خانه تاریخی بصیری ها تا تخریب چندین خانه در محله های درب قلعه، صاحب الزمان، و جهانستان.

آقای رستگاری! آگاه باشید که مدتهاست اداره میراث فرهنگی ابرکوه، مسئول واقعی و دلسوز و کاربلد ندارد. از طرفی دو سه ماه است که  وضعیت اداره میراث ابرکوه را کاملا معلق نگه داشته اند آن هم بدون داشتن مسئول ولو مسئول ناکاربلد که در پس و پیش پرده هر اقدام خلافی را انجام دهند بی آنکه در ظاهر امر لازم باشد اتفاقات ناگوار را بر عهده کسی بیاندازند. (هرچند اداره میراث ابرکوه  پیش از این  مسئول داشته اما انگار که نداشته)

آقای مدیر کل میراث فرهنگی یزد:

آگاه باشید طی این چند سال هر زمان در ابرکوه،  افراد بومی برای ریاست اداره میراث فرهنگی گمارده شدند، وضعیت میراث فرهنگی ابرکوه اعم از آثار تاریخی، طبیعی و میراث فرهنگی ناملموس و صنعت گردشگری این شهر رو به افول رفت.

آگاه باشید اغلب مدیران کل قبلی میراث فرهنگی استان یزد در حق این شهرستان تاریخی بسیار کم لطفی کردند.

از  اختصاص بودجه لازم و کافی برای مرمت و بازسازی آثار ابرکوه گرفته تا اختصاص بودجه برای تملک، تهیه و تدوین پرونده های آثار در بخشهای مختلف و ثبت آنها در فهرست آثار ملی و حتی ثبت جهانی درخت سرو کهنسال ۴۵۰۰ ابرکوه. آقایان اهمال کردند و عامدانه توجه نکردند.

لطفا شما  به ابرکوه توجه ویژه کنید

آقای مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد! در حق مردم فهیم و اهل فرهنگ، هنر و دوستدار میراث فرهنگی ابرکوه  انجام وظیفه  و هر چه زودتر فکری به حال اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ابرکوه کنید و تا دیر نشده است دست بجنبانید و یک فرد متخصص و متعهد غیر بومی برگزینید و یا اگر فرد بومی انتصاب می‌کنید، یک فرد متخصص، متعهد و نترس برای ریاست اداره میراث فرهنگی ابرکوه منصوب کنید. کسی را انتصاب نکنید که برای رونق اقتصاد فامیل و طایفه خودش به میراث فرهنگی ابرکوه دست درازی کند. به کارنامه افراد بومی که پیش از این مسئول اداره میراث ابرکوه بوده اند نگاهی بیندازید تا خوب متوجه منظورمان بشوید.

آگاه باشید اغلب افراد بومی که از همکاران ابرقویی شما در مجموعه میراث استان هستند و پیش از این  طی چندین سال اخیر مسئولیت اداره میراث ابرکوه را بر عهده داشته اند هیچ گُلی بر سر میراث این شهر نزدند و کارنامه و سوابق کاری آنها نشان داده است که آثار تاریخی شهرستان ابرکوه بویژه بافت تاریخی ابرکوه و روستاهایش بیشترین خسارت و آسیب را طی مدیریت همین افراد به خود دیده است.

هوشیار باشید خام این افراد فرصت طلب و به ظاهر دلسوز میراث فرهنگی دور و برتان نشوید و از ایشان برای مسئولیت اداره میراث فرهنگی ابرکوه استفاده نکنید.

آقای رستگاری وقت تنگ است.

ابرکوه و میراث فرهنگی این کهن شهر گردشگری را زودتر دریابید. به  انتظارات اهالی و علاقه مندان از سراسر ایران به میراث ابرکوه کهن،  ابرکوه دوست داشتنی توجه ویژه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید