مدیرکل ارشاد استان از افزوده شدن فضاهای حرفه ای به بخش های مختلف هنری خبر داد:

راه اندازی «تالار مرکزی یزد» اولین مرکز تخصصی اجرای زنده موسیقی در استان

تور بازدید از دو پروژه نیمه تمام اداره کل ارشاد با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمعی از خبرنگاران برگزار شد.

اولین مقصد این تور نیم روزه خبری، بازدید از «تالار مرکزی یزد» بود که طرح آن از سال ۱۳۸۴ تایید و تصویب و ساخت آن از سال ۱۳۸۷ آغاز شد اما طی سالهای مختلف به دلیل تخصیص نیافتن بودجه های مورد نیاز تکمیل نشده بود اما حالا و پس از تکمیل مراحل تجهیز، آماده بهره برداری است.

به گزارش بشارت یزد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۱۳۸۴ بنا بر این بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۱۵ استان کشور مجموعه سالن هایی برای برگزاری اجراهای موسیقی، تئاتر و همایش ها ایجاد کند و یزد هم از جمله استان های انتخاب شده بود. در این راستا طرح مجموعه تالار مرکزی یزد سال ۸۴ تایید و تصویب شد و سال ۸۷ نیز عملیات اجرایی آن با زیر بنای ۱۴هزار و ۴۵۰ متر کار خود را آغاز کرد.

احسان عابدی افزود: اجرای این طرح اما در دولت های مختلف با  فرازو نشیب هایی همراه بوده و مدتی نیز به دلیل دیده نشدن فضای پارکینگ، تکمیل این پروژه متوقف شده بود تا اینکه در ابتدای دولت سیزدهم وزیر فرهنگ و ارشاد بر تکمیل پروژه های نیمه تمام به ویژه تالار های مرکزی در استان های مختلف تاکید ورزید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اولویت بندی تکمیل این مجموعه ها در کشور بر اساس پیشرفت فیزیکی طرح و میزان اعتبار لازم صورت گرفته، بیان داشت: افتتاح این تالار در یزد برای سال ۱۴۰۲ پیش بینی شد و همت مضاعفی نیز چه در حوزه جذب اعتبارات لازم و چه در عملیات ساخت و ساز از سوی مسئولین استان صورت گرفت بطوریکه در دو سال استقرار دولت سیزدهم ۲۲۰ میلیارد تومان برای تجهیز و تکمیل این مجموعه تخصیص داده شد.

به گفته عابدی؛ این پروژه تا قبل از دولت سیزدهم ۶۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۳۱ درصد مابقی طی دو سال گذشته انجام شده همچنین تا قبل از دولت سیزدهم ۵۱ میلیارد اعتبار و در دولت سیزدهم ۲۲۰میلیارد تومان برای تالار مرکزی یزد هزینه شده است.

اولین مجموعه تخصصی اجرای موسیقی زنده در یزد

عابدی در توضیح امکانات این مجموعه تصریح کرد: این پروژه دارای فضای نمایشگاهی و رویدادهای فضای باز است و همچنین شامل یک سالن با ظرفیت ۶۰۹ نفر و با امکانات اختصاصی تئاتر و یک سالن ویژه و تخصصی اجرای موسیقی با ظرفیت ۴۵۵ نفر می باشد.

مجموعه ای بی نظیر در کشور برای اجرای تئاتر

وی در ادامه توضیح داد: برای سالن اختصاصی تئاتر امکانات منحصر بفردی تعبیه شده که می توان به “صحنه نمایش گردون” اشاره کرد که در کشور و حتی منطقه بی نظیر است؛ این سن امکان چرخش ۳۶۰ درجه و هم امکان لیفت برای تغییر دکوراسیون صحنه را داراست و از جهت داشتن همزمان این فناوری ها در یک سازه در نوع خود کم نظیر است.

عابدی متذکر شد: اکنون به دلیل کمبود پلاتو با ترافیک تمرینات تئاتر روبه رو هستیم که خوشبختانه پلاتو تمرینی نیز برای این سالن در نظر گرفته شده که می تواند در رفع این معضل کمک کننده باشد.

وی همچنین در خصوص سالن اختصاصی اجرای موسیقی مجموعه تالار مرکزی یزد افزود: اکنون تنها سالن نیمه استاندارد یزد برای برگزاری کنسرت سالن دانشگاه فرهنگیان و پردیس شهیدان پاکنژاد است که از وضعیت مناسبی نیز برخوردار نیست اما این سالن با وجود ظرفیت کم از نظر امکانات وضعیت مناسبی دارد.

احسان عابدی در ادامه همچنین تاکید کرد: استان یزد ظرفیت خوبی برای میزبانی رویدادهای ملی و بین المللی را دارد و داشتن سالن ها و امکانات استاندارد می تواند این ظرفیت را تقویت کند.

وی به برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک به میزبانی اردکان اشاره کرد که ۳۵ کشور از جمله آلمان، ایتالیا و غیره نیز در این رویداد ثبت نام کرده اند و در انتظار بررسی آثار خود هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پایان بازدید از تالار مرکزی یزد، در خصوص معضل پارکینک نیز خاطر نشان کرد: برای بحث پارکینگ تا حدی در خود مجموعه ظرفیت وجود دارد و بنا داریم پارکینگ طبقاتی نیز ایجاد کنیم.

پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی فاز دوم مجتمع امام علی (ع)

در ادامه نیز بازدیدی از فاز دوم مجموعه امام علی که ۱۶ سال نیمه تمام رها شده بود، انجام گرفت.

احسان عابدی در حاشیه این بازدید عنوان کرد: فاز دو این پروژه با ده هزار و ۵۰۰متر در سه طبقه طراحی شده که دارای سالن همایش با ۳۵۰ نفر ظرفیت، ۴ سالن برای برگزاری نمایشگاه هاست و تاکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تکمیل آن ۶۰ میلیارد اعتبار لازم است.

وی افزود: سازمان مدیریت هر ساله از زمان آغاز پروژه، اعتباری را برای تکمیل آن تخصیص داده اما متاسفانه اعتبارات در این راه هزینه نشده است و این موضوع یکی از انتقادهای جدی اداره کل ارشاد است.

عابدی به اعتبارات تخصیصی از محل سفر ریاست جمهوری به یزد اشاره کرد و گفت: طی سفر اول ریاست جمهوری ٢٠ میلیارد تومان اعتبار و در سفر دوم ١۵ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرد و در این راستا تکمیل این پروژه مجددا آغاز شد.

وی اعتبارات تخصیصی برای تکمیل این پروژه به جز در قسمت آمفی تئاتر را کافی دانست و گفت: برای تکمیل آمفی تئاتر ۳۰ میلیارد هزینه لازم است اما می توان بدون تکمیل این بخش مجموعه را افتتاح و از ظرفیت خوب آن در حوزه فرهنگ و آموزش بهره جست.

عابدی در توضیح مالکیت شهرداری بر این مجموعه نیز تصریح کرد: طبق قانون بودجه می توان از بخش خصوصی برای تکمیل پروژه ها استفاده کرد و مجموعه استان در نظر داشتند این مجموعه به بخش خصوصی واگذار شود و شهرداری یکی از پیشنهادات در این راستاست و هنوز تعیین تکلیف نشده است هر چند شهرداری تمایلی به در اختیار گرفتن تالار مرکزی که به دلیل هزینه های بالای نگهداری، دولتی بودن آن صرفه اقتصادی ندارد؛ از خود نشان نداده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان اینکه تلاش می کند مالکیت این مجموعه ذیل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حفظ گردد، گفت: اکنون انجمن های تئاتر، موسیقی، خوشنویشی و سایر انجمن های هنری که ذیل اداره ارشاد هستند مکان مناسبی برای فعالیت ندارند و این مجموعه ظرفیت مناسبی در این خصوص است. همچنین هزینه نگه داری این مجموعه نیز بالا نیست و واگذاری آن به بخش خصوصی توجیه اقتصادی ندارد و حیف است که مالکیت آن از اداره ارشاد سلب شود.  

به گفته عابدی، اداره کل ارشاد اسلامی بنا دارد پردیسی در حوزه “انیمیشن خلاق” ایجاد کند که فضاهای فاز دوم مجتمع امام علی بستر مناسبی برای این مهم بحساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید