محمد مهدی جوادیان زاده مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد:

تنظیم ۳ شکایت با امضای استاندار برای دریافت خسارت ۳ میلیارد تومانی‌ اصفهانی‌ها به خط انتقالی آب یزد

شرکت آب منطقه ای یزد حداقل ۳ شکایت را برای دریافت خسارت‌های وارد شده به خط انتقال آب یزد توسط اصفهانی ها تنظیم و در محاکم قضایی استان اصفهان مطرح کرده است. طبق برآورد شرکت آب منطقه ای یزد خسارت‌های وارد شده به خط انتقالی آب یزد ۳ میلیارد تومان است که البته این فقط خسارات مستقیم است و خسارت هدررفت و خسارت های معنوی هم وجود دارد که قطعاً رقم بالاتر خواهد رفت.

نشست خبری محمد مهدی جوادیان زاده مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد صبح چهارشنبه چهارم تیر ماه در قالب سامانه آنلاین خانه مطبوعات و رسانه‌های استان برگزار شد و گزارشی از آخرین وضعیت منابع آب‌های زیرزمینی و چالش‌های پیشروی شرکت آب منطقه ای به اطلاع اصحاب رسانه رسید.

بخش زیادی از بارش ها به منابع آب زیرزمینی وارد نمی شود

به گزارش بشارت یزد محمد مهدی جوادیان زاده مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد با اعلام اینکه به طور متوسط سالانه در استان حدود ۳۲۰۰ میلیمتر تبخیر آب‌های حاصل از بارندگی را شاهد هستیم، اظهار داشت: بخش زیادی از بارش‌های غیر موثر ذخیره و به آب های زیرزمینی وارد نمی شود. طبق اندازه گیری ما کسری مخزن در سال آبی ۹۶، ۹۷ حدود ۳۱۵ میلیون و در سال آبی ۹۷، ۹۸ که میزان بارش‌ها بهتر بود کسری مخزن به ۲۶۷ متر مکعب رسیده است.

وی افزود: اگرچه ارقام بارشی استان در سال آبی قبل نرمال به نظر می رسد اما چیزی که سهم منابع زیرزمینی ما می شود در نهایت ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب بیشتر نیست و این نشان می‌دهد که ما همچنان باید مدیریت مصرف را در دستور کار قرار دهیم.

جوادیان زاده منابع آب تجدیدپذیر استان را ۷۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: هرساله ۱۳۰ درصد از این منابع آب تجدیدپذیر را برداشت می‌کنیم. یعنی ۱۰۰ درصد از آب وارده به منابع زیر زمینی را برداشت و مقداری از ذخایر آبی هزار ساله‌ای که در سفرهای استان هستند را هم استفاده می‌کنیم که این موضوع نگران کننده است و سوال اینجاست تا کی میتوانیم به این ذخایر متکی باشیم.

وی با بیان اینکه برای به صفر رساندن کسری ذخیره آبی باید برنامه سازگاری با کم آبی با مشارکت همه دستگاه های ذیربط تدوین شود، خاطرنشان کرد: مراحل پایانی تدوین این سند در حال انجام است. مدتی عدم توافق بین شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی وجود داشت که خوشبختانه اخیرا اتفاق نظر حاصل شده و به زودی سند سازگاری با کم آبی را در سطح ملی می توانیم طرح کنیم

۱۰۰ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی در منابع آبی با نظارت بر چاه غیر مجاز

محمد مهدی جوادیان زاده با تاکید بر مدنظر قرار دادن تغییر الگوی کشت، توسعه گلخانه های پیشرفته و پربازده و آبیاری تحت فشار، یادآور شد: در مجمع شرکت آب منطقه‌ای در مورد چاههای غیر مجاز نیز تصمیم گیری شد و در چند سال اخیر بیش از ۳۶۰ چاه غیر مجاز را مسدود کرده ایم و نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های صنعتی و کشاورزی را نیز در دستور کار قرار دادیم. بر این اساس از کل ۲۲۹۶ چاه کشاورزی استان ۱۷۶۹ چاه مجهز به کنتور شده است که مجموعه این اقدامات ۱۰۰ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی را موجب خواهد شد.

وی با اشاره به سهمیه ۷۰ میلیون مترمکعبی آب انتقالی برای آب شرب استان تصریح کرد: سعی شد آب‌رسانی به صورت مستمر اتفاق بیفتد و در سریع ترین زمان ممکن نسبت به رفع حوادث و خرابی‌های خطوط آب اقدام کنیم. در مورد منابع محلی هم نهایت همکاری ها با شرکت آب و فاضلاب شده و بیش از ۲۰۷ مجوز چاه جدید را صادر کردیم تا شرکت آب و فاضلاب به منابع جدید آب شرب دسترسی پیدا کند.

زیرساخت های آب استان تحمل افزایش ۳۰ درصدی مصرف آب را ندارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد به افزایش ۳۰ درصدی مصرف آب شرب شهروندان استان اشاره به عنوان کرد: زیرساخت های آب استان تحمل این افزایش ۳۰ درصدی را ندارد و شرکت آبفا و آب منطقه ای یزد به شدت نگران این موضوع هستند که با ادامه این روند کیفیت و فشار آب با مشکل مواجه شود. امیدواریم مردم و رسانه ها مثل همیشه در مدیریت مصرف آب به ما کمک کنند تا این تابستان گرم را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانیم.

برآورد ۳۰ میلیارد ریالی خسارت‌های مستقیم وارد شده به خط انتقالی آب یزد

وی در خصوص دریافت خسارت هایی که توسط استان اصفهان به خط انتقال آب وارد شده بود، اذعان کرد: شرکت آب منطقه ای یزد حداقل سه شکایت را با امضای استاندار تنظیم کرده است. این پرونده در محاکم استان اصفهان طرح شده و در سفر رئیس قوه قضاییه به استان نیز تقاضای تسریع در فرایند رسیدگی به این پرونده را خواستار شدیم که با موافقت ایشان مواجه شد.

جوادیان زاده میزان خسارت‌های وارد شده به خط انتقالی آب یزد را ۳۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: تعارضات از سال ۹۱ اتفاق افتاد و در دو سال قبل خوشبختانه مشکل خاصی نداشتیم. برآوردهای مختلفی وجود دارد و در نهایت نظر کارشناسان دادگستری ملاک عمل قرار می‌گیرد. البته این ۳۰ میلیارد تومان فقط خسارات مستقیم است و خسارت هدررفت و خسارت های معنوی هم وجود دارد که قطعاً رقم بالاتر خواهد رفت.

نگرانی شرکت آب منطقه‌ای از تاثیر مخرب معدن دره زرشک بر روی ۲۵۰ فقره چشمه، چاه و قنات

وی در پاسخ به خبرنگار بشارت یزد مبنی بر اینکه چرا با وجود اینکه نظر اغلب کارشناسان از خسارت‌های سنگین معدن دره زرشک حکایت دارد، این پرونده مختومه نمی‌شود، گفت: از همان سال ۸۸ که بحث بهره‌برداری از این مطرح نشد شرکت آب منطقه‌ای نگرانی خود را از موضوع تاثیر مخرب آن بر روی ۲۵۰ فقره منابع آبی نظیر چشمه، چاه و قنات اعلام کرد و قرار بر این شد تا با حضور شرکت مس مطالعاتی توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام شود و اگر اثرات آن بر روی منابع آبی مخرب تشخیص داده نشد مجوزها صادر شود.

وی ادامه داد: در سال ۹۶ مجددا بر این نظر تاکید شد اما شرکت مس تفاهم نامه مشترک را نپذیرفت و کار به وزارت نیرو و دکتر رئیسی متخصص ساختار های آهکی دشت ها ارجاع داده شد. در نهایت گزارشات این متخصص تاثیر مخرب این معدن بر آب‌های پایین‌دست تا مساحت ۱۸۰۰ کیلومتر مربع را نشان داد. اواسط هفته پیش این مطالعات قطعی شد و بزودی وزارت نیرو نتیجه قطعی را اعلام خواهد کرد.

پرونده معدن دره زرشک از نظر وزارت نیرو مختومه است

محمد مهدی جوادیان زاده با تاکید بر اینکه این پرونده از نظر وزارت نیرو مختومه است، اضافه کرد: شرکت مس مجددا پیشنهادات جدیدی را مطرح و اعلام می کند تمهیداتی را برای عدم تاثیرگذاری بر منابع آبی پایین دست اعمال خواهد کرد که مشاور همواره بر لزوم اقدامات عملی برای کاهش آسیب ها تاکید داشته و ساختار دشت را پیچیده می داند.

وی در خصوص پروژه خط دوم انتقال آب دریای عمان به یزد توضیح داد: بر اساس مصوبه شورای عالی آب محل تغذیه این خط انتقال تغییر کرد و اکنون بحث تامین اعتبار وجود دارد که با توجه به عدم مساعد بودن شرایط اعتباری کشور دولت نتوانسته این اعتبار را تأمین کند. امیدوار هستیم با به‌کارگیری سایر اهرم‌های تامین منابع مالی بتوانیم پیشرفت این پروژه را تسریع کنیم.

صفر تا صد پروژه انتقال آب دریای عمان توسط بخش خصوصی انجام می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به اینکه صفر تا صد پروژه انتقال آب دریای عمان توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد و این پروژه توسط وزارت نیرو واگذار شده است، بیان کرد: شرکت آب منطقه‌ای در دو مرحله فراخوان برگزار کرده است که مرحله دوم آن نیز به پایان رسید و ۸ شرکت یا کنسرسیوم بخش خصوصی در فراخوان شرکت کردند. در حال حاضر به مرحله ارزیابی این فراخوان رسیده‌ایم و سرمایه‌گذار نهایی برای انتقال آب به استان شناسایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه برنامه سازگاری با کم‌آبی از سال ۹۷ در دستور کار آب منطقه‌ای یزد قرار دارد گفت: این برنامه صرفا مخصوص فلات مرکزی و استان‌های یزد و کرمان نیست و همه مناطق کشور حتی مناطق شمالی که به دلیل تغییر اقلیم و بارندگی کم در بلند مدت با مشکل مواجه شده‌اند را نیز شامل می‌شود

استان یزد کم آب‌ترین و کم بارش‌ترین استان کشور

جوادیان‌زاده استان یزد را طبق آمارهای مراجع ملی، کم آب‌ترین و کم بارش‌ترین استان کشور دانست و گفت: یزد پس از استان قم کمترین منابع آب تجدید پذیر را در بین استانهای کشور دارد اما اینکه چرا یزد به عنوان استان بحرانی شناخته نمی‌شود به این دلیل است که شاخص‌ها بر مبنای آب شرب مشخص می‌شوند و چون ۵۰ درصد از آب شرب یزد از منابع آب انتقالی تامین می‌شود وضعیت استان را از حالت بحرانی به نیمه بحرانی تغییر داده‌اند.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته کیفیت پساب به نحوی بوده که شرکت‌ها آب پساب را انتقال نداده‌اند، عنوان کرد: بنابراین کیفیت آب پساب باید به وسیله تصفیه خانه اصلاح شود. این موضوع سرمایه‌گذاری بسیار زیادی را می طلبد که این کار هم توسط موسسه کوثر انجام شده و نگرانی‌ها از آلایندگی آب رفع شده است.

وی در مورد تعداد چاه های غیرمجاز استان توضیح داد: در این خصوص اطلاعات دقیقی در دست نداریم اما دلیل این موضوع پیشرفت های تکنولوژی حفاری غیر مجاز است که در چند سال اخیر رواج و توسعه پیدا کرده است. متاسفانه بسیاری از حفارها غیر بومی و حتی از اتباع خارجی هستند و پس از حفاری منطقه را ترک می‌کنند و فقط آسیب های آن برای مردم منطقه باقی می ماند.

دیدگاهتان را بنویسید