برگی از معماری و تاریخ یزد

به احترام بزرگداشت #روز_یزد کمیته تخصصی گردشگری فرهنگی تاریخی میراث فرهنگی، بازدیدهای آموزشی و میدانی از چند سایت ارزشمند تاریخی را برای علاقمندان اجرا نمود.

اولین بخش از این رویداد، بازدید از مرمت و معماری تاریخی حسینیه ملتکیه واقع در محله چهارمنارصورت گرفت، که با همت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان یزد زیر نظر استاد رضا دهقان در حال اجرا بود. طی این مرمت و بازسازی، طاق فروریخته این بنای کهن برجای خود بازگردانده خواهد شد تا شوکت و زیبایی گذشته را بار دیگر جلوه‌گر سازد.

استاد معمار از تبحر و دانش تجربی عمیق معماران و بناهای قدیمی گفت که چگونه با تکیه بر علم و تجربه ای که پشت به پشت به میراث میرسیده، خاک را کارشناسی میکردند و آب را ظرف ظرف از دل زمین استخراج میکردند تا خشتی بزنند مستحکم، و خشت خشت بنایی برپا کنند چشمگیر و استوار، با اینهمه ظرافت و زیبایی که قرن‌ها در یاد تاریخ باقی بماند.


چگونه در اتصالات سنگ‌های مرمر حوض‌ها سرب ذوب شده بریزند، تا سرما و گرما خللی در استواری حوض پدید نیاورد. چگونه لبه‌های حوض را شیبدار بسازند تا از شکستن حوض بر اثر یخ زدگی جلوگیری شوند. چگونه در برهوت یزد که گیاه و هیزم کمیاب و نایاب بود گیاه طاق را خاکستر کنند و در زمستان از آن خمیری بسازند که آتش را طولانی در خود نگه دارد و دود بسیار اندکی از آن متصاعد شود تا در زمستان در شومینه اتاق‌های خانه گرمابخش شبهای سرد زمستانی گردد.
بخش دوم از این رویداد به بازدید از آرامگاه سید شمس الدین پسر سید رکن الدین در محله چهارمنار اختصاص یافت که جلیل رضایی راهنمای گردشگری به تفصیل در باب چگونگی و چرایی برپا شدن چنین بنای زیبا و چشم نوازی توضیحات آموزنده‌ای به بازدیدکنندگان ارائه کرد.
در پایان به رسم مهمان نوازی مردمان پرتلاش و سخاوتمند یزدی بازدید کنندگان مهمان بوم گردی چهارمنار شدند تا با طعم قهوه یزدی و صفای حیات گل آب‌ پاش شده و تالار خنک کویری راوی زیبایی‌های معماری و اصالت یزد باشند.

دیدگاهتان را بنویسید