مدیرکل سازمان انتقال خون یزد در بازدید از گروه رسانه ای بشارت نو:

افزایش جمعیت، تصادفات و بیماران نیاز به «اهدای خون» را افزایش داده است

مدیرکل سازمان انتقال خون یزد در بازدید از گروه رسانه ای بشارت نو به مناسبت روز خبرنگار، ضمن تبریک این مناسبت خواستار توجه ویژه رسانه ها به فرهنگ سازی و اصلاح اندیشه هاپیرامون امر اهدای خون شد.

به گزارش بشارت یزد، «سید محمدرضا آقایی» افزایش تصادفات، افزایش ظرفیت بخش های بیمارستانی در آینده نزدیک و همچنین رشد جمعیت استان یزد را از دلایل ضرورت افزایش میزان اهدای خون در استان دانست و در این خصوص توضیح داد: با توجه به شرایط حاکم بر جامعه نیاز است تا فضای فیزیکی، نیروی کار و بودجه سازمان انتقال خون افزایش یافته و برای حفظ وضعیت مطلوب بانک خون استان، لازم است تا سال آینده ۲۰ درصد بر میزان اهدای خون افزوده و در این راستا به روش های علمی جدید و همچنین سرمایه گذاری ها نیازمندیم.

آقایی، آمار اهدای خون در ۲ گروه بانوان و جوانان استان را بسیار ناچیز خواند و اظهار داشت: استقبال نکردن بانوان از اهدای خون به این دلیل است که بسیاری معتقدند دچار کم خونی هستند و یا در صورت اهدای خون، دچار کم خونی می‌شوند این در حالی است که در روند اهدا، ابتدا با انجام آزمایش از سلامت و شرایط اهدا کننده اطمینان حاصل و سپس اقدام به خون گیری می شود. همچنین برای بانوان اهدا کننده خون نیز قرص‌های آهن رایگان تدارک دیده شده تا از نگرانی آنها کاسته شود. آمار نشان می دهد تا کنون حدود ۷۰ درصد بانوان مراجعه کننده به مرکز انتقال خون استان، شرایط اهدای خون را داشته اند.

وی افزود: اهدای خون در بین جوانان زیر ۳۰ سال نیز بسیار کم است این در حالی است که جوانان می‌توانند در این امر سهیم باشند زیرا اهدای خون می تواند در سلامت جسمی آنها و همچنین بر سلامت جامعه تاثیرگذار باشد.

مدیرکل سازمان انتقال خون یزد تصریح کرد: ۷۰ تا ۸۰ درصد مراجعین به سازمان انتقال خون برای اهدای خون واجد شرایط بوده و درصد کمی هستند که از این امر معاف می شوند که البته معافیت از اهدای خون نشان دهده مشکل جدی نیست بلکه در زمان اهدای خون، سازمان به سه موضوع مهم توجه ویژه دارد؛ ابتدا سلامت فرد خون دهنده، سپس سلامت خون و در نهایت سلامت فرد خون گیرنده است. در این راستا اگر هر کدام از موارد مذکور در خطر باشند فرد از اهدای خون معاف می گردد. از جمله دلایل معافیت می توان به دیابت، چاقی یا لاغری زیاد و پُرفشاری خون در افراد اشاره کرد.

آقایی، سازمان انتقال خون در یزد را به عنوان یک پتانسیل خوب علمی، دانش بنیان، فناوری و خدمت رسان معرفی کرد و بیان داشت: شعار این سازمان «تحول، تعالی و تکامل در خدمت، پژوهش، دانش و فناوری» بوده و «اجتماعی کردن» سازمان انتقال خون از جمله مهم ترین اهداف این سازمان است که امیدواریم خیّرین برای حمایت از این سازمان و گسترش فعالیت هایش در کل استان، قدم‌های بیشتری بردارند. 

وی در نهایت بر اهمیت گروه های مرجع استان در بحث اقناع سازی مردم برای اهدای خون تاکید و خاطر نشان کرد: سازمان انتقال خون همواره ارتباط خوبی با گروه های مختلف داشته و همچنان برنامه دارد تا گروه های حامی متشکل از اقشار مختلف مانند نخبگان، روحانیون و دانشکاهیان شکل داده تا اهدای خون به صورت آگاهانه، داوطلبانه، مسئولانه، مستمر، دائم و پیاپی انجام گیرد.

مدیرکل سازمان انتقال خون یزد در پایان بیان داشت: علاقه مندان به اهدای خون می توانند همه روزه از ساعت ۷ صبح تا ۷ عصر برای مشارکت در این امر مهم و حیاتی به سازمان انتقال خون یزد مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید